از تیرماه رخ می‌دهد؛ افزایش ۵۰ درصدی حق عائله‌مندی بازنشستگان کشوری

از تیرماه رخ می‌دهد؛ افزایش ۵۰ درصدی حق عائله‌مندی بازنشستگان کشوری

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از نهایی شدن افزایش ۵۰ درصدی کمک‌هزینه عائله‌مندی و حق اولاد بازنشستگان و وظیفه‌بگیران مشترک این صندوق خبر داد.

به گزارش سند و مدرک به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوری، دکتر اکبر افتخاری با اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه ردیف اعتباری این موضوع از سال ۹۲ به صندوق بازنشستگی کشوری واگذارشده و متولی پرداخت این صندوق است، این کمک‌هزینه همه‌ساله بر اساس ضرایب مصوب هیئت دولت افزایش‌یافته و برای سال جاری نیز در ابتدا ۱۵ درصد افزایش یافت.

وی تصریح کرد: ازآنجایی‌که بر اساس تبصره چهار ماده ۱۰۹ قانون مدیریت خدمات کشوری که طبق آن مقررشده «کمک‌هزینه عائله‌مندی و اولاد بازنشستگان و وظیفه‌بگیران معادل شاغلین افزایش می‌یابد» و امسال اعتبارات فصل دهم این قانون در مورد شاغلین با افزایش ۵۰ درصدی روبرو بوده، به‌تبع درباره بازنشستگان نیز مصداق داشت.

افتخاری اظهار داشت: بر همین اساس، طی هفته‌های اخیر این مسئله در کمیته ویژه همسان‌سازی حقوق و مزایای بازنشستگان کشوری که با حضور نمایندگان صندوق، تعدادی از روسای کانون‌های بازنشستگی و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه به‌صورت هفتگی برگزار می‌شود، این موضوع مطرح و درنهایت با مساعدت سازمان برنامه‌وبودجه کشور، موافقت شد تا ۵۰ درصد افزایش ضریب کمک‌هزینه عائله‌مندی و حق اولاد برای بازنشستگان و وظیفه‌بگیران کشوری نیز اجرایی شود.

وی بابیان اینکه اعتبار مشخصی از سوی سازمان برنامه‌وبودجه به این امر اختصاص‌یافته است، گفت: با تلاش‌های صورت پذیرفته و ارائه مستندات قانونی لازم و موافقت سازمان برنامه و خزانه کل کشور قرار شده تا حق عائله‌مندی و اولاد با افزایش‌های قانونی که عنوان شد، از ابتدای فروردین ۹۹ محاسبه و در تیرماه به‌حساب عزیزان بازنشسته واریز شود.

افتخاری یادآور شد: افزایش‌های ۵۰ درصدی ناشی از این تصمیم صرفاً برای بازنشستگان و وظیفه‌بگیرانی است که بر اساس ضوابط اجرایی بودجه سنواتی، اعتبار بودجه‌ای آن‌ها به این صندوق محول شده و تاکنون توسط این صندوق پرداخت می‌شده است؛ بنابراین، دستگاه‌هایی که اعتبار اختصاصی دارند کماکان پرداخت عائله‌مندی و حق اولاد آن‌ها به عهده دستگاه ذی‌ربط خواهد بود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری یادآور شد: این صندوق در قالب کمیته ویژه حقوق بازنشستگان کشوری و در نشست‌های متعددی که با حضور تعدادی از روسای کانون‌های بازنشستگی و نمایندگان سازمان برنامه‌وبودجه به‌صورت هفتگی برگزار می‌شود، متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان و بهبود حقوق این عزیزان را در دستور کار قرار داده که در حال حاضر بحث افزایش عائله‌مندی و حق اولاد مطابق با افزایش شاغلان به نتیجه رسیده است.

دسته بندی :خدمات عمومی
۲ تیر ۱۳۹۹

نظرات