تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان؛ گواهی انحصار وراثت برای وارث ضروری است

تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان؛ گواهی انحصار وراثت برای وارث ضروری است

سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت درباره نحوه انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث گفت: وراث باید گواهی انحصار وراثت را از مرجع صلاحیت دار محل اقامت خود دریافت کنند سپس منتظر اطلاعیه ستاد سهام عدالت باشند تا گواهی خود را در تارنمایی که به این منظور قرار است راه‌اندازی شود، بارگزاری کنند.

به گزارش سند و مدرک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سهام عدالت “حسین فهیمی”، سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت، در خصوص وضعیت فروش و انتقال سهام عدالت متوفیان توضیح داد: از سال ۸۵ تا کنون یعنی زمان آزاد سازی سهام عدالت، ۲و نیم میلیون نفر از مشمولین این سهام به رحمت خدا رفته‌اند که دارایی آن‌ها محفوظ است و به وراث منتقل می‌شود.

او افزود: سهام عدالت نیز مثل سایر ماترک بجا مانده از فرد فوت شده به وراث و بازماندگان قانونی می‌رسد و مبنای تقسیم دارایی بین آن‌ها قانون مدنی است که سهم الارث هر کس را تعیین می‌کند.

فهیمی با اشاره به اینکه به زودی ساز و کار مختص این موضوع راه اندازی می‌شود، اظهار کرد: تلاش ما این است که وراث نیز برای رسیدن به حقوق خود نیاز به مراجعه حضوری به هیچ کجا نداشته‌باشند و همه مسیر را به صورت الکترونیکی طی کنند، به همین منظور در تلاشیم برای راستی آزمایی این گواهی نامه‌ها با دستگاه قضایی ارتباط برقرار کنیم.

او ادامه داد: در صورت تایید مندرجات و صحت این گواهینامه، دارایی و سهام عدالت را به وراث منتقل می‌کنیم.

سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت در خصوص تعیین روش مدیریت سهام عدالت متوفیان گفت: در حال حاضر امکان انتخاب روش مستقیم تا زمانی که دارایی بنامشان نشده و هنوز در مالکیت وراث قانونی نیست، وجود ندارد اما در اطلاعیه های بعدی فرصتی فراهم می‌شود تا روش مدیریت خود را انتخاب کنند.

فهیمی در پاسخ به این سوال که چه روشی را برای مدیریت سهام عدالت به سهامداران توصیه می‌کنید، گفت: ما به تصمیم هر سهامدار احترام می‌گذاریم و تمامی امکانات را برای همه افراد با هر روش مدیریت فراهم می‌کنیم.

او افزود: با انتخاب روش مستقیم، فرد تقریبا حداقل در ۳۶ شرکت بورسی و فرابورسی مستقیما سهامدار می‌شود که لازمه آن دانش فنی برای مطالعه و تحلیل صورت‌های مالی و داشتن میزانی از مهارت و اطلاعات در خصوص بازار سرمایه و همچنین داشتن وقت کافی است که همه کس ندارند و البته طبیعی هم هست.

فهیمی تاکید کرد: برای کسانی که روش مدیریت غیر مستقیم را انتخاب کنند، افرادی با بیش‌ترین مهارت و بهترین دانش بورسی مدیریت سهام را انجام خواهند داد.

سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت در خصوص اختیارات سهامداران برای فروش هر کدام از سهم‌های پرتفوی خود گفت: افراد می‌توانند هر نماد یا هر شرکتی که می‌خواهند و یا تعداد سهامی که قصد فروش دارند برای فروش انتخاب کنند که لزوما ۳۰ درصد نیست و می‌تواند کمتر باشد.

او ادامه داد: سهامداران برای فروش هر سهم حق انتخاب دارند و می‌توانند برای فروش به صورت الکترونیکی یا حضوری به کارگزاری‌ها مراجعه کنند.

فهیمی درباره میزان فروش سهام عدالت تا کنون خاطر نشان کرد: تا کنون ۳۰۰ هزار نفر از مشمولان اقدام به سفارش گذاری کردند که همه آن ها ۳۰ درصدی نیستند و تعداد معینی کمتر از ۳۰ درصد را برای فروش انتخاب کرده‌اند.

او ادامه داد: همه کسانی که برای فروش سفارش گذاری کردند حدود ۱/۵ درصد کل مشمولین سهام عدالت می‌شوند که بر خلاف پیش بینی‌های بدبینانه رقم کمی است و این نشان می‌دهد مشمولین سهام عدالت از آگاهی کافی برای حفاظت از دارایی‌های خود برخوردارند.

سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت درباره فروش یا نگهداری سهام عدالت توضیح داد: این یک دارایی سرمایه‌ای است نه مصرفی یا پول نقد و ما توصیه می‌کنیم حتی کسی که پول نقد دارد در بازار سرمایه اوراق بهادار بخرد نه اینکه کسانی که سهام دارند، آن را بفروشند.

فهیمی تاکید کرد: سبد سهام عدالت هم شامل یک سری سهام ارزشمند است و متخصصان برای کسانی که قصد سرمایه‌گذاری دارند این سهام را بهترین سهام شرکت بورس و فرابورس می‌دانند که ارزش نگهداری بلند مدت را دارد.

او تاکید کرد: فعلا هیچ برنامه‌ای برای کسانی که مشمول سهام عدالت نشده‌اند، نداریم.

دسته بندی :خدمات عمومی
۱۹ خرداد ۱۳۹۹

نظرات