با امضای تفاهم نامه ای بین بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازی؛ جزئیات وام تسهیلات مسکن مهر اعلام شد

با امضای تفاهم نامه ای بین بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازی؛ جزئیات وام تسهیلات مسکن مهر اعلام شد

تسهیلات طرح اقدام ملی برای زوج های تهران ۱۶۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها ۱۲۰میلیون تومان است. این تسهیلات برای شهرهای کوچک ۸۹ میلیون تومان  پیش بینی شده است.

  به گزارش سند و مدرک به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدحسن علمداری مدیرامور اعتباری بانک مسکن، جزییات دریافت وام ۴۰ میلیون تومانی تعمیرات مسکن مهر و تسهیلات متقاضیان خرید مسکن مهر را اعلام کرد.

مدیر امور اعتبارات بانک مسکن با تاکید بر اینکه درخواست متقاضیان دریافت وام ۴۰ میلیون تومانی تعمیرات مسکن توسط کارشناسان بانک مسکن، کارشناسی شده و چنانچه متقاضی واجد دریافت تسهیلات تعمیرات مسکن مهر باشد، تسهیلات دریافت خواهد کرد، گفت: نحوه باز‌پرداخت وام، ۵ ساله و با سود ۱۸ درصد است. بدین ترتیب اگر متقاضیان ۴۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند باید در مدت زمان پنج سال، ماهانه حدود یک میلیون تومان قسط پرداخت کنند.

علمداری در خصوص پرداخت تسهیلات از سوی بانک مسکن به متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن، گفت: بانک مسکن پرداخت تسهیلات ساخت ۱۴۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن را در برنامه قرار داده است. افرادی که حساب سپرده صندوق یکم دارند طبق تفاهم نامه بانک مسکن با وزارت راه و شهرسازی در اولویت دریافت تسهیلات هستند، مشروط بر آنکه شرایط طرح اقدام ملی را داشته باشند.

به گفته علمداری، تسهیلات طرح اقدام ملی برای زوج های تهران ۱۶۰ میلیون تومان، ۱۲۰ میلیون تومان زوج های سایر شهرها و ۸۹ میلیون تومان شهرهای کوچک است.

وی یادآور شد: تفاهم نامه امضا شده است. در این طرح اعطای تسهیلات منوط به معرفی از طریق بانک است، شرط این معرفی خوش حسابی متقاضی است. پرداخت به متقاضیان واحدها پس از دوران ساخت  انجام می شود که بین ۱۸ ماه تا ۳۶ ماه با اتمام پروژه ها به طول می انجامد.

مدیر امور اعتباری بانک مسکن در خصوص سامانه اینترنتی درخواست اعتبارات بانک مسکن، گفت: کسانی که می خواهند از تسهیلات بانک مسکن در ساخت، خرید و یا تعمیرات استفاده کنند، به دلیل صرفه جویی در زمان و همچنین رعایت پروتکل های بهداشتی از طریق سامانه ثبت نام کنند.

وی ادامه داد: این دسته از متقاضیان می توانند غیرحضوری ثبت نام کنند و با دریافت کد رهگیری در هر زمان می توانند مراحل پرونده خود را برای دریافت تسهیلات مشاهده و پیگیری کنند. فقط باید یکبار به بانک و یا دفترخانه برای انعقاد قرارداد مراجعه کنند.

بنا بر تحلیل سند و مدرک به نظر می رسد این وام به صرفه نباشد زیرا چیزی حدود ۲۱ میلیون تومان مجموع سود اقساط آن خواهد بود؛ متقاضیان در زمان حاضر برای دریافت وام ۴۰ میلیون تومانی مشتریان خوش حساب باید ۸۰ برگه اوراق حق‌تقدم مسکن را خریداری کنند. قیمت کنونی این اوراق به طور متوسط حدود ۶۰ هزار تومان است،‌ به عبارت دیگر متقاضی دریافت وام ۴۰ میلیون تومانی همان ابتدا باید ۴٫۸ میلیون تومان پرداخت کند. اقساط این وام نیز باید در یک دوره ۵ ساله (۶۰ ماهه) بازپرداخت شود.

در روش ساده مبلغ قسط ماهانه یک میلیون و ۱۵ هزار  تومان خواهد بود. سود این وام حدود ۲۱ میلیون تومان (۲۰ میلیون و ۹۴۴ هزار تومان) است و متقاضی در پایان ماه شصتم حدود ۶۱ میلیون تومان پرداخت کرده است.

در روش بازپرداخت پلکانی مبلغ اقساط ماهانه در سال اول ۹۶۶ هزار تومان، در سال دوم مبلغ هر قسط ۹۹۵ هزار تومان و در سال سوم مبلغ قسط ماهانه یک میلیون و ۲۵ هزار تومان است.

دسته بندی :خدمات عمومی
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

نظرات