دستفروشان و بنگاه های فاقد بیمه از تسهیلات کرونا بهره مند می‌شوند/ ثبت‌نام از فردا

دستفروشان و بنگاه های فاقد بیمه از تسهیلات کرونا بهره مند می‌شوند/ ثبت‌نام از فردا

کلیه دست‌فروشانی که شغلشان قابل احصاء است می‌توانند از فردا، ۱۶ تیرماه برای دریافت تسهیلات کرونایی مشاغل آسیب‌دیده اقدام کنند.

به گزارش سند و مدرک به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با بررسی‌های انجام‌شده، حدود ۳ میلیون نفر شاغل در ۱۴ رسته منتخب قرار دارند که مشمول حمایت‌های دولت می‌شوند.

به‌منظور شناسایی این افراد با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مربوطه ازجمله وزارت کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت ورزش و جوانان، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت راه و شهرسازی و … هماهنگی لازم انجام‌شده است. بر همین اساس، بیش از یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از شاغلان شناسایی و احراز هویت شده‌اند. وزارت تعاون با شناسایی مشمولان از هفته گذشته اقدام به فرستادن پیامک به آن‌ها کرده است و متقاضیان مشمول می‌توانند از دوشنبه هفته آینده، ۱۶ تیر با مراجعه به سامانه کارا – برای تسهیلات کرونا به نشانی kara.mcls.gov.ir ثبت‌نام کنند.

البته آن‌طور که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد کسانی مشمول این طرح می‌شوند که شغلشان قابل‌احصا باشد؛ درواقع باید قابلیت احصاء اشتغال به‌صورت فعال وجود داشته باشد که وزارت تعاون برای این موضوع با همه دستگاه‌های ذی‌ربط همچون وزارت میراث فرهنگی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت، معدن و تجارت هماهنگی‌های لازم را انجام داده است؛ در این رابطه منصوری معاون وزیر کار می‌گوید: «ما به سراغ کسانی می‌رویم که امکان احصاء شاغل بودنشان وجود داشته باشد. مثلاً اگر یک دست‌فروش در نمایشگاهی حضورداشته و اطلاعاتش توسط وزارت کشور یا شهرداری ثبت‌شده باشد، شغل این فرد برای ما قابل احصاء است اما صرف ادعای فرد نمی‌تواند قابل‌قبول باشد زیرا در این صورت افرادی که هیچ‌گونه شغلی ندارند می‌توانند با معرفی کذب خود سیستم را دچار مشکل کنند.»

بر این اساس؛ در صورت تأیید نهایی دستورالعمل طرح مذکور، فرایند ثبت‌نام از مشمولان به همان روال ثبت‌نام از کارگاه‌های دارای کد بیمه خواهد بود، یعنی پس از ثبت‌نام در سامانه و پالایش اطلاعات، سازوکار واریز تسهیلات مشخص می‌شود.

دسته بندی :خدمات عمومی
۱۵ تیر ۱۳۹۹

نظرات