طرح جدید مجلس برای سوخت؛ هر خانواده یک سهمیه بنزین

طرح جدید مجلس برای سوخت؛ هر خانواده یک سهمیه بنزین

به گزارش سند و مدرک به نقل از تسنیم، مالک شریعتی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره پیشنهاد طرحی از سوی نمایندگان مجلس یازدهم درباره اصلاح سهمیه‌بندی بنزین گفت: در طرح کنونی سهمیه بنزین به خودروها تعلق می گیرد درحالی‌که ۵۰ درصد خانواده‌ها فاقد خودرو هستند و سهمی یارانه بنزین ندارند.

این نماینده مجلس تأکید کرد: اگر طرح پیشنهادی کنونی مصوب شود، سهمیه‌بندی تغییر می‌کند و سهمیه بنزین به‌جای خودرو به خانواده‌ها تخصیص پیدا می‌کند. به این شکل که به هر فرد ایرانی از یارانه انرژی سهمی تعلق می‌گیرد، در ابتدا سهمیه بنزین به کارت سرپرست خانواده واریز می‌شود. اگر این فرد از سهمیه خود استفاده نکرد سهمیه در انتهای ماه به دولت بازمی‌گردد –یا میزانی از سهمیه که به استفاده‌نشده است- و دولت از محل درآمد صادراتی بنزین کارت‌بانکی سرپرستان خانواده را شارژ می‌کند تا آن‌ها کالای ایرانی بخرند.

شریعتی گفت: افراد یا صاحب خودرو هستند یا اینکه فاقد خودرو هستند، اگر خودرو ندارند می‌توانند از درآمد آن به شکل یارانه استفاده کنند.

شریعتی با تأکید به این موضوع که در شرایطی قرار نداریم که به جامعه شوک وارد کنیم، اظهار داشت: می‌خواهیم بدون تغییر قیمت‌ها –بنزین- سهمیه‌ها عادلانه شود.

وی ادامه داد: یک ماه گذشته با افت شدید نفت در جهان مواجه بودیم و قیمت بنزین افت کرد، در چند هفته قیمت بنزین جهان از بنزین ایران ارزان‌تر شد در این شرایط عادلانه‌تر بود که قیمت عرضه این محصول پایین‌تر بیاید. براین اساس معتقدیم لازم است سیاست‌گذاری در بخش بنزین با نرخ شناور باشد.

وی بابیان اینکه اگر این طرح پیشنهادی در مجلس تصویب شود چون یارانه آن به همه افراد می‌رسد، در عمل طرح متناسب با عدالت است، در بخش دیگری گفت: بحثمان تغییر قیمت بنزین نیست بلکه می‌خواهیم ارائه سهمیه عادلانه شود.

وی گفت: مردم از مجلس قبل راضی نبودند، کمیسیون‌های مجلس یازدهم هم یک هفته شکل‌گرفته است؛ اما طرح پیشنهادی‌مان در مجلس دهم تهیه‌شده بود و باقیمانده مجلس قبل است، اما در آن مجلس دنبال نشد.

شریعتی با اشاره به ماده ۳۹ قانون برنامه ششم توسعه گفت: این قانون دولت را مکلف کرده است که با در نظر گرفتن تبعات اجتماعی موضوع افزایش قیمت بنزین دنبال شود.

این نماینده مجلس همچنین گفت: معضل جدی کشورمان یارانه‌های انرژی است که دقیقاً برعکس عمل می‌شود و افراد برخوردار، بیشتر از آن بهره مند می‌شوند، به تعبیری، هرم یارانه‌ها برعکس روی زمین قرارگرفته است.

وی گفت: این دولت در اجرای پروژه‌های سنگین توانمند نمی‌بینیم. فعلاً می‌خواهیم طی یک مرحله با دنبال کردن پیشنهاد اصلاح تغییر سهمیه‌بندی بنزین، شرایط را به عدالت نزدیک کنیم بعد در حوزه حکمرانی انرژی برنامه‌هایی را دنبال خواهیم کرد.

شریعتی در پاسخ به نقدی مبنی بر اینکه بنزین سهم ۱۰ درصدی از کل مصرف انرژی کشور دارد و اگر قرار است اصلاحی شود باید کار اساسی صورت بگیرد، گفت: بنزین یک کالای عادی نیست، نوعی کالای خاص است که اثر روانی بر جامعه دارد. اینکه ۱۰ درصد کل انرژی مصرفی کشورمان مربوط بنزین است، پس جای سؤال است که چرا آبان ۹۸ کشور به خاطر گرانی آن شلوغ شد.

وی گفت: برای گران شدن اخیر بنزین در کشور هزینه شده است- حوادث آبان ۹۸- و الآن می‌خواهیم اصلاحی در کشور صورت بگیرد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس یازدهم گفت: بنزین الآن اولویت اول کشورمان نیست، اولویت اول اصلاح نظام مالیاتی، بانکی و بعدازآن یارانه‌هاست. در جریان هستم که از ابتدای گرانی بنزین نارضایتی مردم از سهمیه‌بندی بنزین بالای ۷۰ درصد است. کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که روند فعلی در مؤلفه‌های جامعه به نفع محرومان اصلاح شود. اگر این طرح پیشنهادی تصویب و بعد اجرا شود، به التیام زخم‌های مردم کمک می‌کند.

وی به طرح این موضوع پرداخت که گرانی بنزین اتفاق خوبی نبوده و گفت: اما الآن یک تیر از چله کمان رهاشده است. یک عده در جایگاه‌ها بنزین می‌زنند و یک عده نظاره می‌کنند؛ طرح کلان و نظام هدفمندی یارانه‌ها به‌جای خودش جای بحث دارد اما با این طرح پیشنهادی می‌خواهیم با توجه به وضعیت فعلی به‌جای اینکه بنزین را به خودرو بدهیم به خانوار بدهیم، این زخم جامعه را التیام می‌بخشد و باعث رضایت مردم می‌شود.

دسته بندی :دسته بندی نشده
۱۴ تیر ۱۳۹۹

نظرات