نسخه الکترونیک کتابهای درسی در دسترس همگان/مهلت ثبت نام کتب درسی تمدید نخواهد شد

نسخه الکترونیک کتابهای درسی در دسترس همگان/مهلت ثبت نام کتب درسی تمدید نخواهد شد

به گزارش سند و مدرک به نقل از ایلنا “احمدرضا امینی” مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی، در پاسخ به این سوال که با توجه به توسعه آموزش مجازی، استفاده از کتب الکترونیکی تا چه اندازه قوت می‌یابد، گفت: سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به منظور استفاده و تسهیل دسترسی تمام دانش‌آموزان، معلمان، دبیران، والدین و کارشناسان تعلیم و تربیت همزمان با  نشر و توزیع نسخه کاغذی کتاب‌های درسی، فایل الکترونیکی(PDF) آنها را به صورت رایگان و بدون هیچ گونه محدودیت در پایگاه کتاب‌های درسی به آدرس chap.sch.ir بارگذاری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه تهیه فایلPDF کتب درسی پیش از کرونا نیز در دستور کار بوده است، گفت: این روند از چند سال قبل شروع شده است و هم اکنون نیز آرشیو فایل الکترونیکی(PDF) کتاب‌های درسی از سال تحصیلی ۹۱-۹۰ در پایگاه کتاب درسی موجود و قابل دسترس عموم است.

امینی در پاسخ به این سوال که دانش‌آموزانی که تاکنون برای ثبت‌نام کتب درسی اقدام نکرده‌اند، از چه طریقی باید این کار را کنند؟ گفت: طبق دستورالعمل سفارش و توزیع کتاب‌های درسی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، ثبت سفارش کتاب­‌های درسی دوره‌های تحصیلی آموزش ابتدایی، متوسطه اول، متوسطه دوم و کتاب­‌های درسی تکمیلی دوره اول متوسطه ویژه دانش‌­آموزان استعدادهای درخشان و همچنین کتاب­‌های درسی دانش‌‌‌آموزان استثنایی از طریق سامانه www.irtextbook.ir یا www.irtextbook.com و برابر جدول تقویم زمانی زیر انجام می‌شود و کتاب‌های درسی نیز بر اساس سفارشات در سامانه توزیع می‌شود.

تقویم زمانی سفارش کتاب های درسی برای سال تحصیلی۱۴۰۰-۱۳۹۹
عنوان فعالیت دوره تحصیلی شروع پایان
ثبت سفارش گروهی و انفرادی آمادگی تکمیلی (پیش دبستانی استثنایی)

پایه دوم تا ششم دوره ابتدایی (عادی و استثنایی)

پایه هشتم و نهم دوره اول متوسطه

پایه هشتم و نهم دوره اول متوسطه پیش حرفه ای استثنایی

۲۴/۱/۹۹ ۲۳/۳/۹۹
پایه یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسطه (نظری، فنی و حرفه ای و کاردانی)

پایه یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسطه حرفه ای استثنایی

۲۴/۱/۹۹ ۲۳/۳/۹۹
آمادگی مقدماتی (پیش دبستانی استثنایی)

پایه اول دوره ابتدایی(عادی و استثنایی)

۸/۴/۹۹ ۹/۶/۹۹
پایه هفتم دوره اول متوسطه

پایه هفتم دوره اول متوسطه پیش حرفه ای استثنایی

پایه دهم دوره دوم متوسطه

پایه دهم دوره دوم متوسطه حرفه ای استثنایی

۸/۴/۹۹ ۱۵/۶/۹۹
اصلاح سفارش تمامی دوره های تحصیلی ۱۷/۴/۹۹ ۳۱/۶/۹۹
توزیع استان به منطقه تمامی دوره های تحصیلی ۱/۲/۹۹ ۳۱/۶/۹۹
توزیع منطقه به مدرسه تمامی دوره های تحصیلی استثنایی ۲۵/۵/۹۹ ۳۱/۵/۹۹
دوره ابتدایی ۱/۶/۹۹ ۱۳/۶/۹۹
دوره اول متوسطه ۲۵/۵/۹۹ ۱۵/۶/۹۹
دوره دوم متوسطه نظری ۱/۶/۹۹ ۱۹/۶/۹۹
دوره دوم متوسطه فنی و حرفه ای و کاردانش ۱/۶/۹۹ ۲۵/۶/۹۹
توزیع مدرسه به دانش آموز تمامی دوره های تحصیلی ۱۰/۶/۹۹ ۱/۷/۹۹

 

مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی درباره تمدید مهلت ثبت‌نام برای کتب درسی گفت: با توجه به شرایط موجود و بازه زمانی در نظر گرفته شده برای ثبت سفارش و همچنین روند قابل قبول سفارش‌های فردی و گروهی انتظار می‌رود؛ نیازی به تمدید مهلت نباشد، اما در صورت نیاز به تمدید زمان ثبت سفارش، موضوع در کارگروه ستادی برنامه‌ریزی و نظارت بر ثبت‌نام و توزیع کتاب‌های درسی طرح و تصمیم مقتضی اتخاذ و اطلاع رسانی خواهد شد.

وی اضافه کرد: با توجه به نمودار گزارشِ روند ثبت سفارش فردی و گروهی موجود در سامانه فروش و توزیع کتاب‌های درسی، در ابتدای شروع بکار سامانه میزان مراجعه و ثبت سفارش فردی نسبت به گروهی از درصد بالاتری برخوردار بود، اما با گذشت زمان، این روند افزایشی به سمت سفارش‌های گروهی سوق پیدا کرده است.

امینی مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی اظهار داشت: به دانش‌آموزان، خانواده‌ها و مدیران مدارس توصیه می‌شود، در اولین فرصت نسبت به ثبت‌نام اینترنتی کتاب درسی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ اقدام کرده و ثبت‌نام را به روزها و ساعت‌های پایانی ثبت نام موکول نکنند.

 

دسته بندی :خدمات عمومی
۱۰ خرداد ۱۳۹۹

نظرات