کارت سوخت شخصی تنها توسط ۱۵ درصد از مردم استفاده می‌شود

کارت سوخت شخصی تنها توسط ۱۵ درصد از مردم استفاده می‌شود

با اینکه سقف سوختگیری با کارت جایگاه‌داران از ۳۰ لیتر در هر بار سوختگیری به ۲۰ لیتر کاهش یافته؛ اما بنابر گفته‌های اتحادیه جایگاه‌داران سوخت، این محدودیت منجر به افزایش استفاده از کارت سوخت‌های شخصی نشده و کماکان سهم کارت‌های سوخت شخصی در میزان سوختگیری خودروها زیر ۱۵ درصد هست. گفتنی است با اینکه از ۲۰ مرداد ماه، استفاده از کار‌های سوخت شخصی الزامی شد؛ اما مردم همچنان عادت خود را در استفاده از کارت سوخت‌های جایگاه‌داران حفظ کرده‌اند.

در روزهای ابتدایی اجرای این طرح، به نظر می‌رسید آماده نبودن کارت های سوخت شخصی، دلیل عدم تمایل مردم به استفاده از کارت‌ سوخت خود بوده است. بنابراین انتظار می‌رفت با رشد تعداد کارت سوخت‌های صادر شده، میزان استفاده از کارت سوخت جایگاه‌داران کاهش یابد؛ اما اینچنین نشد و آمارها نشان می‌دهد که آماده نبودن کارت‌های سوخت، بهانه‌ای بیش نبوده است.

در ادامه، دولت برای تحریک عموم مردم به استفاده از کارت سوخت‌های خود، محدودیتی برای استفاده از کارت جایگاه اعمال کرد و مقرر کرد مردم تنها تا سقف ۳۰ لیتر در هر بار سوخت‌گیری می‌توانند از کارت جایگاه‌داران استفاده کنند که این سیاست نیز موفق نبود و کارت سوخت‌های شخصی راهی به جایگاه‌ها پیدا نکرد.

عدم موفقیت اعمال محدودیت ۳۰ لیتر، منجر به اعمال محدودیت‌های بیشتر شد. وزیر نفت اعلام کرد محدودیت ۳۰ لیتری در مرحله بعد به ۲۰ و در ادامه کمتر و کمتر خواهد شد تا شاید با این سیاست، فرهنگ استفاده از کارت های سوخت شخصی گسترش یابد. بااین‌حال، بنا بر اعلام جناب آقای مصطفی محمودی، رئیس اتحادیه جایگاه‌داران، سیاست ۲۰ لیتری نیز موفق نبوده و همچنان کمتر از ۱۵درصد مردم از کارت سوخت‌های خود استفاده می‌کنند.

وی در ادامه بیان داشت که اعمال محدودیت بر کارت‌های جایگاه‌داران نه تنها موثر نبوده بلکه منجر به مراجعه متعدد مردم به جایگاه‌ها برای سوخت‌گیری شده که این امر باعث ایجاد صف‌های طولانی در جایگاه‌ها و بعضا درگیری میان راننده‌ها و جایگاه‌داران شده است.

به نظر شما، دلیل عدم اقبال مردم به استفاده از کارت‌های سوخت شخصی چیست؟

دسته بندی :دسته بندی نشده
۲۴ مهر ۱۳۹۸

نظرات