کلاهبرداری با پیامک ثبت نام کارت سوخت

کلاهبرداری با پیامک ثبت نام کارت سوخت

در روزهای اخیر و با انتشار اخبار مرتبط با تشویق عموم مردم به استفاده از کارت سوخت‌های شخصی، خبرهای متنوعی از کلاهبرداری‌های سایبری و پیامکی مرتبط با همین موضوع رواج پیدا کرده است.

بااین‌حال و علی رغم هشدارهای معاون فضای مجازی دادستانی کل کشور و پلیس فتا، مبنی بر عدم نیاز به استفاده از اپلیکشن‌ها و وب‌سایت‌ها برای ثبت‌نام کارت سوخت شخصی و سازمانی و نیاز به مراجعه حضوری به پلیس ۱۰+، افراد بسیار در دام کلاهبرداران اینچنین افتاده‌اند.

در این روش، کلاهبرداران با ارسال پیامک‌ها و اخبار جعلی انبوه در زمینه ثبت نام کارت سوخت، مردم را به سایت‌ها و اپلیکیشن‌های جعلی رهنمود کرده و بدین ترتیب، نسبت به سرقت اطلاعات بانکی و شخصی افراد اقدام می‌کنند. عموماً در این نوع پیامک‌ها، آدرس‌هایی شبیه به آدرس شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران به آدرس www.niopdc.ir، همانند www.niopde.click یا www.niopdci.com برای مردم ارسال شده و پس از مراجعه فرد به این آدرس‌های تقلبی، از وی خواسته می‌شود به منظور جلوگیری از کلاهبرداری‌های سایبری، نسبت به تغییر اطلاعات کارت بانک خود در سایت جعلی اقدام نماید و یا وی را به یک درگاه تقلبی هدایت کرده و از وی می‌خواهند با پرداخت ۲ هزار تومان به عنوان کارمزد ثبت نام کارت سوخت هوشمند اطلاعات بانکی خود را وارد نماید. بدین ترتیب، فرد اطلاعات بانکی خود را ثبت نموده و احتمالاً با دریافت پیامکی از سوی بانک مبنی بر خالی شدن حساب بانکی خود روبرو می‌شود.

کارت سوخت

لازم به ذکر است (همانطور که در بخش ثبت نام کارت سوخت اشاره شد)، در هیچ‌یک از مراحل ثبت نام کارت سوخت، هیچ نیازی به ارائه اطلاعات بانکی من جمله رمز دوم کارت، CVV2 و یا کارت انقضای کارت بانکی نیست و عموم مردم می‌بایست به هیچ‌یک از پیامک‌های اینچنین اعتماد نکرده و در صورت رویت موارد مشابه، مراتب را به پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir اطلاع دهند.
لطفاً با اشتراک‌گذاری تجربیات خود در این زمینه با سایر مخاطبین ما، از انجام سوء استفاده‌های مشابه جلوگیری نمایید.

دسته بندی :خدمات عمومی
۲ آبان ۱۳۹۸

نظرات